İzmir lokmanın eşsiz lezzetini Ankara’ya taşımaya kara verdiğimizde herkes bize şaşkın gözlerle bakmıştı. İzmir’e has üretim ve sunum şeklinin başka bir ilde tutulacağına dair birçok şüphe vardı. Fakat geldiğimiz nokta bizim ne kadar doğru bir iş yaptığımızı göstermektedir. Ankara lokma firması olarak Ankara insanının paylaşım duygusunun yüksekliğini ve lokmanın birleştirici özelliğini hayata geçirdik.
Bu işe soyunurken temeldeki düşüncemiz iyi bir lokma firması olmak ve iyi bir lokmacının boşa kürek çekmeyeceğini düşünerek başladık. Ankara lokmacı kavramının gelişmesini sağlamak için kaliteli üretim ve iyi bir hizmet anlayışı ile yola çıktık. Bu doğrultuda ürünlerimizde en iyi malzemeyi kullanarak ilk adımı atmış bulunduk.
İyi bir lokmacının bir diğer özelliği ise ustasının iyi olmasıdır. İyi bir ustada olması gereken vasıflar ise lokma üretiminin tüm aşamasında belirgin bir hâkimiyeti olmalıdır. Ayrıca lokma dağıtımının manevi yönünün de farkında olarak insanlarla iletişiminin çok iyi olması gerekmektedir. İyi bir lokmacı sadece lokma üretimi değil pilav dağıtımı, helva dökümü ve Ankara saray lokma imalatını da başarı ile yerine getirebilmelidir.
Ankara’da lokma faaliyetine başlayalı birkaç yıl olmasına rağmen hemen bizim taklitçilerimizin ortaya çıkması şaşırtıcı değildir. Hemen her sektörde görülen bu durumun incelenmesi gerekeni ise Ankara lokma fiyatı konusunda olmaktadır. Ne tür bir üretim yaptıkları belli olmayan bu firmaların ucuz fiyat vererek kendilerine müşteri elde etmeye çalışmaları dikkat çekicidir. Kullandıkları malzemelerin kalitesi konusunda oldukça fazla soru işareti barındıran bu firmalara karşı dikkatli olmakta fayda vardır.
Bizim kendimize örnek aldığımız izmirsaraylokma.org firması yıllardır bu işin hakkını vererek kaliteli ve leziz lokma üretimlerine imza atmaktadırlar. Kendilerinin İzmir’de sayılı lokmacılar arasında bulunmasının başka türlü bir açıklaması da olamaz zaten.