İzmir lokma firmalarının Bergama lokma olarak faaliyet göstermelerinin kökeni çok eskilere gitmemektedir. Bundan on yıl öncesine kadar Bergama’da faaliyet gösteren lokma firması yok denecek kadar azdır. Günümüzde ise gezici araçlarla lokma dökümü sayesinde oldukça fazla sayıda lokma firması burada boy göstermeye başlamıştır.

Böylesine hareketli bir sektörün elbette kendine has sorunları bulunacaktır. Bunların başında da İzmir lokma fiyatı konusu gelmektedir. Bergama lokma fiyatları oldukça büyük bir değişiklik gösterebilmektedir. Bunun başlıca nedenlerinden birisi Bergama’nın İzmir’e olan uzaklığıdır. Herkesin çok iyi bildiği gibi lokma işini yapan firma ya da şahıslar düşük kar oranları ile çalışmaktadır. Burada lokma dökümü yapacak firmanın bu yol parasını kendisinin karşılaması çok zordur.

Bergama Lokma Dağıtımı

Lokma firmalarının bir kısmı bu yol parasını almadıklarını iddia etseler de gerçekte göründüğü gibi değildir. Bunu da iki şekilde halletmektedirler. Ya malzemeden çalmakta ya da kaliteden ödün vermektedirler. Genelde daha düşük kalitede yağ ve şekerle bu sorunu aştıklarını zannetmektedirler. Gerçekte ise kendi sonlarını hazırlamaktadırlar.

Bergama halkı yediği ürünlerin doğal olmasını ister. Çünkü yedikleri şeylerin çoğu zaten kendileri ekip biçtiği için doğal üründen başkasını yemekte zorlanırlar. Hele ki glukoz şerbeti ile yapılmış bir atlının hemen farkına varırlar. Bu yüzden Bergama lokma fiyatı konuşulurken mutlaka yol parasının hesaba katılması gereklidir. Eğer Bergama’da yaşayıp kaliteli bir lokma dağıttırmak istiyorsanız mutlaka yol parasını siz ödemeyi öneriniz.

Bergama Lokma Firması

İzmir lokma firmaları sayısında son zamanlarda önemli bir artış görülmektedir. Bu firmaların içerisinde işini düzgün ve güzel bir şekilde yapmaya çalışan firmalar olduğu kadar sadece para endeksli firmalar da bulunmaktadır. Tek dertleri günü kurtarmak olan bu firmalara referans sorsanız alacağınız cevap ta tatmin edici olmayacaktır. Düzgün, temiz ve lezzetli lokma için tek yapmanız gereken bizimle irtibata geçmektir.

Günümüzde çoğu firmada işleyişi sağlamak için değişen sayıda ölçü mevcuttur. Bu firmalar iki düzineyi geçmeyen sayıda ölçü içeren bir kurumsal anlayışın tüm operasyonlarını ölçmek için yeterli olabileceğinden kuşku duymaktadır. Dar bir bakış açısından bakıldığında bu firmaların haklı olabilecekleri düşünülse de, hatalıdır. Lokma firmasının kontrol altında olup olmadığını bilmek önemlidir. Acil müdahale gerektiren anormal olaylarla ilgili uyarıları da dikkate almak lazımdır

Bergama Lokmacısı

Bergama lokma firmasının kurumsal anlayışının nasıl olduğunu basit bir örnekle açıklamaya çalışalım. Yaşamamız için bedensel fonksiyonlarımızın birçoğunun çok dar parametreler içinde işlemesi gerekir. Eğer vücut ısımız normalinden 1-2 derece saparsa veya tansiyonumuz çok yükselirse ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşırız. Bu gibi durumlarda tüm enerjimiz bu parametreleri normale döndürmeye yönelir.

Fakat biz vücut ısımız ve tansiyonumuzu en iyi durumda tutmak için büyük bir çaba sarf etmeyiz. Vücut ısımızı normalde tutmamız, bir firmanın ortaklarından bir olmamızı sağlayacak bir unsur değildir. Kişisel ve profesyonel özel hedeflerimize ulaşmamızda daha farklı faktörler etkili olmaktadır.

Vücut ısımız ve tansiyonumuz önemli midir? Kesinlikle evet. Bu ölçülerin belli limitlerin dışına çıkması, hemen müdahale etmemiz ve çözmemiz gereken önemli bir problem olduğunu işaret edecektir. Fakat bu ölçüler gerekli olsalar da uzun dönemli hedeflerimize ulaşmamız için yeterli değildir.

Kurumsal Bir Lokma Firması

Benzer bir şekilde, firmalarda da işlerin beklentiler doğrultusunda gerçekleştirildiğini izlemeye yardımcı olacaktır. Ve bazı müdahaleler gerektiğine dair uyarılarda bulunacak yüzlerce hatta binlerce ölçü bulunmalıdır. Fakat bu ölçüler İzmir lokma firmasına rekabet üstünlüğü sağlayacak etkenler değildir. Yalnızca firmanın işleyişini sağlayacak gerekli faktörleri temsil eder.

Bu ölçülerin kontrollü bir şekilde izlenmesi ve beklentilere göre herhangi bir sapma görülmesi durumunda hemen müdahale edilmelidir. Buna karşılık kurumsal anlayışta yer alan sonuç ve performans göstergeleri rakipler, müşteriler ve tedarikçilerle bir etkileşim sağlamaktadır.

Kurumsal anlayış bir lokmacının günlük ölçüm sistemlerinin yerine kullanılacak bir sistem değildir. Çalışanların dikkatini firmanın önemli rekabet avantajı elde edeceği atılımlar yapmasını dağlayacak faktörler üzerinde yoğunlaştırmalıdır.

Bergama lokma