Lokma döktürmek için ilk yapılması gereken doru bir lokma firması bulmaktır. İnternette ya da sokakta karşılaştığınız firmanın doğru bir lokma firması olduğunu nasıl anlayabilirsiniz. Elbette ilk olarak referanslarına bakarak firma hakkında bir bilgiye sahip olabilirsiniz fakat lokma döktürdükten sonra en doğru fikir kafanızda oluşacaktır. Ustanın mahareti ile bizzat tanışıp insanların memnuniyetlerini yüzlerinde okuduğunuz zaman o firma doğru lokmacıdır.
Biz çelik üretimi ile uğraşan bir firmayız. Çelik ve lokma apayrı nesneler olmasına rağmen ikisinin de üretiminde ortak kriterler söz konudur. Çelik, demir ve karbonun belirli oranlarda karıştırılması sonucunda elde edilir. Lokma ise un ve suyun belirli oranlarda karıştırılması ile elde edilir. Çelikte fazla karbon verilmesi çeliğin yumuşaması ve sertliğinin düşmesi demekken, lokmada fazla su verilmesi hamurun cıvıklaşması ve yumuşak bir lokmanın elde edilmesi demektir. Çelikte ideal karışımın adı hardox çeliğidir.
Hardox kendi arasında sertliği ve değişik özellikleri ile birkaç çeşide ayrılmaktadır. Bu serinin ilk ürünü olan 400 en genel kullanım alanına sahip bir üründür. Hem sert hem de hafifliği ile ön plana çıkan bu ürün yüksek aşınma direnci ile de kendisini göstermektedir.
Bu serinin ikinci ürünü olan 450 ise biraz daha sert ve dayanıklı olması ile 400’den ayrılır. Başta Konteynerlerde, beton mikserlerinde olmak üzere daha birçok kullanım alanına sahiptir.
Bu serinin üçüncü ve son elemanı olan hardox 500 ise büküle bilirliği, kaynaklana bilirliği gibi bir çeliğin işlemede kendisini göstermesi gereken durumlar için idealdir.
Bu yukarıda saydıklarımızın dışında taşımacılıkta ve yük kaldırmada kullanılan weldox ise büyük bir esneme kabiliyeti ile göze çarpmaktadır.
İzmir lokmacı ustaları henüz alet ve edevatın önemini yeni kavramış gibi gözükmektedirler. Modern araçlarda son sistem lokma kazanları ve hamur makineleri ile işlerinin kolaylaşması ile birlikte artık biraz daha teknolojiyi takip eder hale gelmişlerdir. izmirsaraylokma.org firması deneyimli ustaları ve lezzetli lokmalarının yanı sıra uygun fiyatları ile de İzmir’de doğru bir İzmir lokma firmasıdır.