Gümüldür lokma tatlısı kökeni çok eskilere dayan İzmir lokma tatlısı ile eşdeğerdedir. Hatta İzmir lokması ile birebir aynıdır. Tek farklılığı sunumunda kullanılan malzemelerde ufak tefek değişiklik olmasıdır. Gümüldür’ün bir tatil beldesi olmasının yanısıra önemli bir tarım kasabasıdır. Bu da damak zevkinde geleneksel ile yeniliğin bir karışımının ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Yöre halkının geleneksel tüketiminin yanısıra tatil için belde de bulunan insanların yenilikçi tüketimini karşılayan bir firma olarak her iki sunumda dikkat edilmesi gereken bir takım özelliklerin bulunduğu bilincindeyiz.

Geleneksel Gümüldür lokma dağıtımında dikkat edilmesi gereken lokmanın en orijinal hali ile imal edilmesi ve sunumunu da en yalın hali ile gerçekleştirmek önemlidir. Nedir en yalın hali ile üretim derseniz. Un, maya, tuz ve sudan oluşan hamurun uygun kıvama getirilmesi ve lezzetli bir Ayçiçek yağında kızartılması ve sonunda doğal bir şekerle tatlandırılmasıdır. Bu üretim hangi amaçla dağıtılıyor ise ona uygun müzik, ilahi veya kuran eşliğinde dağıtılmalıdır.

Gümüldür Lokma Dağıtımı

Modern Gümüldür lokma ise yukarda saydığımız gibi lokmanın üretilmesi fakat sunumunda değişik malzemelerin kullanılmasıdır. Nedir bu malzemeler diyecek olursanız çikolata sosu, Hindistan cevizi portakal şurubu gibi esasında birçok tatlıda kullanılan malzemelerle servis yapılmasıdır. Ayrıca burada da daha çok plaj kenarlarında bir dağıtım olmasından dolayı uygun müziğin seçilmesi önemlidir.
İzmir lokma tatlısı son zamanlarda sadece İzmir’de değil ülkenin her tarafında popülaritesi hızla artmaktadır. Bunun nedenlerinden birisi insanlarımızın manevi yaşama verdiği önem olduğu kadar lokma firmalarındaki gelişim ve sayıca artış da önemli bir rol oynamaktadır. Fakat esasında lokma tatlısının basit ama etkili yapısı son tahlilde belirleyici olmaktadır.

İzmir lokma tatlısı teknoljinin getirisi olan araçlarla daha kolay üretildiği düşünülürse bu son derece yanlış bir kanıksamaya neden olacaktır. Her ne kadar teknolojik aletler önemli olsa da son tahlilde iyi bir lokma dökümünü sağlayan kişi lokma ustasıdır. Eğer iyi bir ustaya döktürmüyor iseniz en modern araçlarada sahip olsanız en güzel malzemeyi de kullansanız lokmanız bir şeye benzemeyecektir.

Gümüldür lokma