Lokma tatlısı ülkemizde hemen her yer ve bölgede evlerde, dükkânlarda yapılan, sevilerek tüketilen bir tatlıdır. Bu tatlının İzmir’de hazırlanışı ve tüketilmesi ise oldukça farklı bir şekilde gerçekleşmektedir. Güzel bir lokma yemek için ise İzmir doğru adrestir. Sokaklarda, caddelerde kısaca İzmir’in her yerinde rastlayabileceğiniz bu tatlının en hafif en lezzetli şekli İzmir’de vücut bulmaktadır. İzmir’de lokma yemek için para ödemeniz gerekmez sadece bir dua, gönülden bir teşekkür yeterli olacaktır.

Lokmanın İzmir’de bu kadar güzel ve yoğun bir şekilde üretilmesi beraberinde İzmir lokma tatlısı diye anılmasını da getirmiştir. Geçmişten beri süregelen lokma dağıtma geleneği İzmir’de bambaşka bir boyutta yaşanmakta olduğunu söylemiştik bunu biraz açalım. İzmir’de lokma tatlısı her hangi bir yerde satılan, oturup ta yiyebileceğiniz bir tatlı değildir. İzmir’de lokma tatlısı hayırsever bir vatandaşın sevap işlemek için çeşitli vesilelerle bir lokma firması ile anlaşıp halka bedava lokma dağıtması ile gerçekleşmektedir.

İzmir’de Güzel Bir Lokma Yemek

Geçmişten gelen bu lokma dağıtma geleneği Osmanlı arşivlerinde de görülmektedir. Yazılı kaynaklara göre Osmanlı sultanları ve saray hanedanı çeşitli vesilelerle lokma döktürmüş ve halka dağıtmışlardır. Halk arasında da bu tatlıya saray lokması denmiştir. Lokmada olduğu gibi bu da günümüzde İzmir saray lokma olarak anılmaktadır.

Eskiden insanların yapıp dağıttığı lokma tatlısını günümüzde İzmir lokmacı denen insanlar tarafından yapılıp dağıtılmaktadır. Geçmişleri çok eskiye dayanan firmalar olduğu gibi ya tatlıcılıktan yada başka mesleklerden bu sektöre geçenler de görülmektedir. Bu tür firmaların sektörde kalıcı oldukları söylenemez. Fakat sektöre ciddi zarar verdikleri görülmektedir. Başta düşük fiyat politikaları ile diğer firmalar üzerine bir baskı kurmaktadırlar. Bir diğer zararları ise insanların lokmacılara olan güvenini sarsmaktadırlar.

Sonradan bu mesleğe girip te çok iyi bir şekilde lokma dökümü gerçekleştirenler olduğu gibi bu işi geçici bir süre yapanların da olduğu görülmektedir. İşin hakkını vermeden yapanların sektöre en büyük zararı İzmir lokma fiyatı konusunda yapmaktadırlar. Düşük kaliteli malzemeden ürettikleri lokmaları daha ucuza vererek kaliteli üretim yapanlar üzerinde büyük bir baskı oluşturmaktadır. İzmirsaraylokma.org gibi kaliteli üretim yapan firmalara işlerinde başarılar dileriz.

izmir saray lokma