İzmir lokma tatlısı evlerde küçük miktarlarda yapılabildiği gibi genelde dev kazanlarda yüzlerce kişilik üretilen bir tatlıdır. Böyle üretilmesinin sebebi ise yapımındaki amaçtır. Çünkü lokma tatlısı bir ev halkının yapayım da gelen misafire ikram edeyim mantığı ile üretilmez. Lokma tatlısı daha çok yapan kişinin tanıdığı veya tanımadığı yüzlerce insanla olumlu veya olumsuz her hangi bir olayını paylaşma isteğinden dolayı üretilir.
Bu anlamda lokma tatlısının bir benzeri pek bulunmaz. Helva dağıtımı da söz konusudur ama lokma gibi çok yoğun yapılmamakta ayrıca evlerde bol miktarda da tüketilmektedir. Lokmanın malzemeleri son derece basit olup un, şeker, maya, su ve yağdır. Yağ bildiğiniz üzere hamuru kızartmak için kullanmaktadır. Şeker de üzerine dökülen ya da içine batırılan şerbet için kullanılır. Yani asıl malzemelerimiz un, maya ve sudur.

İzmir Lokma Nasıl Yapılır ve Dağıtılır

Bundan yirmi yıl öncesine kadar evlerde yapılıp insanların kendilerinin dağıtımlarını üstlendiği lokma tatlısı günümüzde özellikle evlerin yapısının değişmesi ile birlikte evlerde yapılamaz olmuştur. İnsanlar da lokma dağıtmak için İzmir lokmacı denen kişiler vasıtası ile bu ihtiyaçlarını gidermeye başlamış ve bu şekilde de devam etmektedir.
İzmir lokma firmaları her geçen gün kendilerini yenileyerek lokma dağıtımını son derece profesyonel bir hale getirmişlerdir. Bu anlamda da mobil araçların üzerine yerleştirdikleri mutfak tezgâhları ile her yerde üretim yapar haldedirler. İzmir saray lokma, fındık lokma ve klasik lokmanın yanı sıra helva ve pilav dağıtım hizmetlerini de bu araçlar vasıtası ile rahatlıkla yapabilmektedirler.
Lokma sektöründeki firma sayısındaki artış son yıllarda inanılmaz bir yükselişe geçmiştir. Bu da beraberinde lokma firmalarında nitelik sorununu ortaya çıkarmaktadır. Sektöre yeni giriş yapan firmanın birçoğu sadece para kazanmak amacında olup kaliteli hizmet anlayışına sahip olamamaktadırlar. Bu firmaların verdiği İzmir lokma fiyatı bu açıdan değerlendirilmelidir. İzmirsaraylokma.org firmasına hayırlı işler dileriz.