İzmir lokmaİnternetten İzmir lokma tarifine bakıldığında un, yağ, şekerden bahsedilir. Kolay, basit tatlı türü olarak tanımlanır. Kitaplarda da hemen hemen benzeri tanılar ile karşılaşmak mümkündür. Bu tanımlamaya göre herkes lokma ustası olabilir. Eline kepçeyi alan, biraz tuz,  şeker, un, yağ bulan kendini lokmacı başı ilan edebilir. Başına aşçı başlığı da taktıysa ondan büyük usta olamaz. İşte dikkat edilmesi gereken bu anlayış bu yaklaşımdır. Lokma da şekeri, unu, tuzu karıştırmak başka bir şeydir, işin ehli olmak başka bir şeydir. İşin ehli olmayanlar bu farkı asla anlamak istemezler, bu farkı görmezler, görmek de istemezler. Onlar sadece yurttaştan alacakları 200 TL, 300 TL’nin peşindedirler.

Lokma ehli ustalar bilir ki lokma sadece tatlı değildir. Kasapta kesilen koyun nasıl kurban olma özelliğini taşımıyor, bu niyetle sunulamıyorsa, her lokma da lokma niyetine sunulamaz, hayra vesile olamaz. Lokma tatlısı bir biçimde esasında tüm dünyada tüketilen bir yiyecektir. Sadece birkaç ufak tefek farklılık göstermektedir. Kimisi içerisine yumurta koyar, kimisi maya koymaz. Kimisi üzerine şekerleme ile süsler, kimisi pudra şekeri ile süsler. Özünde kullanılan malzemeler aynıdır. Bizdeki şekli ise daha çok yapımı değil dağıtım şekli ile alakalıdır.

Bizde lokma tatlısı daha çok çeşitli özel günlerde insanların hiçbir karşılık beklemeden dağıttığı bir yiyecektir. Bu özel günler ise ya bir mevlit, ya bir düğün töreni veya ölen bir yakınını anmak için olabilir. Bütün amaç sadece bir hayır duası almaktır. Esasında bir anlamda dayanışmanın farklı bir çeşididir. Bu yüzden de hayır sahibini desteklemek adına en iyi lokmayı üretmek de biz lokmacıların görevidir.

İzmir lokma tatlısı yapımında kullanılan malzemeler hemen her yerde her zaman bulunabilen un, yağ ve şeker gibi temel yiyecek malzemelerinden oluşmaktadır. Mayalanmış hamurun kızgın yağda güzelce kızartılması ve üzerine şerbet dökülmesi ile yapılır ve sıcak bir şekilde servis edilir. Yazdığımız size oldukça basit gibi görünebilir fakat yüzlerce hatta binlerce kişiye yapılması düşünüldüğünde oldukça zor bir işlem olduğunu kabul edeceksiniz.

İzmir Lokma Dökümü

İzmir saray lokmaSevincini, umudunu, dileğini, şükrünü, müjdesini, yasını paylaşmak isteyen yurttaş İzmir lokma dökümü yapar. Doğum yapan annedir bazen lokma dökümü yaptıran, bazen çocuk sahibi olan babadır; erkek evladını askere gönderen de lokma dökümü yaptırır, evladı askerden gelen de, iyi bir okul kazanan ebeveyn de lokma dökümü yaptırır, çocuğunu mürüvvetini gören de, yakını rahmet olan da İzmir lokma sunumu yaptırır, kırkını çıkaran da; düğün dergah kuran da, yeni iş edinen, iş yeri açan da İzmir lokma dökümü yaptırır. İzmir halkı lokmayı tattığında, huşu içinde eder duasını, yassa yası, sevinç ise sevinci, umut ise umudu paylaşır. Bir tür dini ayin yeri olur orası. Gönüller birleşir İzmir lokma da, sevinçler ortaklaşır, dualar bir olur sessiz yakarışlarda…

İzmir lokma sadece tatlı değildir, lokma gönül duası, sevgi, acı, umut paylaşımı, ortak dilek tutumudur. Lokma döktürmek çok eskiden beri süregelen geleneğin somutlaşmasıdır. Geçmişten gelen bu deyimin günümüzde de halen anlamını koruması oldukça sevindiricidir. Her ne kadar İzmir dışından gelenlere “lokma dökümü var hadi gel biraz alalım” dediğinizde biraz garipsemiş olsalar da hızla uyum sağlamaktadırlar.

Lokma tatlısının başka ülkelerde de bir şekilde var olduğunu söylemiştik. Fakat bizdeki gibi bir dağıtım ağına rastlamanız söz konusu değildir. Bizde biraz İslamiyet’in etkisi biraz da bu toprakların paylaşım ve dayanışmaya verdiği önem sayesinde lokma İzmir lokma dökümü ortaya çıkmıştır. Özellikle de başta İzmir ve çevresi olmak üzere bu Ege bölgesinde yoğun bir şekilde görülmektedir. İşte bu yüzden İzmir’de hemen her zaman lokma dağıtımına rast gelmeniz olasıdır. İzmir insanı lokma dökümü için bin bir neden bulmaktadır.

İzmir Lokma Firması

İzmir saray lokmaİzmir lokma firması arayışında olan insanların ilk baktıkları yer günümüzde internet olmaktadır. İnternette ise ne yazık ki iyi ve kötü firma seçimi oldukça zor olmaktadır. Elbette neyi nasıl arayacağınızı iyi biliyorsanız çok fazla bir sorun oluşturmayacaktır. Fakat sadece ucuz lokma dökümü, acil lokma dökümü gibi size özünde çok fazla yarar sağlamayacak bilgilere ulaşmaya çalışırsanız sonuç hiç te iyi olmayacaktır.

Kaliteli İzmir lokma dökümü yada güvenilir İzmir lokma firması gibi arayışlarınız bir nebze size faydalı olabilecektir. Fakat gerçekte iyi bir lokma firmasını net ortamında nasıl bulabilirsiniz önce bunu anlamak lazım. İnternette ki arayışınızda firmanın referanslarına özellikle bakmaya çalışın. Eğer referansları sitede gözükmüyor ise resimlerine bakarak bir fikir edinebilirsiniz.

İzmir lokma firması olarak her zaman için kaliteli ve sağlıklı bir üretim anlayışı ile hareket etmekteyiz. Genel perspektifimizin dışında ayrıntıda ise her zaman en iyi hizmetin bütün izlerini firmamızda görebilirsiniz. İşini iyi bilen ustalarımız, güler yüzlü ve anlayışlı personelimiz bizim birinci sınıf bir lokmacı olmamızın işaretleridir. Kaliteli ve sağlıklı bir lokma için bizimle iletişime geçip keyfinize bakmanızdır.

İzmir Lokma Organizasyonu

İzmir lokmaİzmir lokma dağıtımı artık tam teşekküllü bir organizasyondur. Eskiden ev halkının yada konu komşunun katılması ile birlikte on on beş kişilik grupların yaptığı bu organizasyon artık sadece iki kişilik bir ekiple yapılmaktadır. Elbette teknolojinin büyük bir katkısı vardır. Zamanın bir getirisi olarak evlerde lokma yapılamaz olmuş ve tatlı ustalarının bu işe el atması ile lokma sektörünün doğuşu ortaya çıkmıştır. Günümüzde bu işi yapan kişilere İzmir lokmacı denmektedir.

İzmir lokma organizasyonu temelde lokma firmaları üzerine oturmaktadır. Bu yüzden de iyi bir lokmacı bulmak son derece önem arz etmektedir. Fakat ne yazık ki iyi bir lokmacı bulmak son zamanlarda oldukça zor bir hale gelmeye başlamıştır. Babadan oğula geçen lokma ustalığı artık biranda ortaya çıkan firmalarla anlamı çok farklı bir hale gelmiştir. Sadece bir lokma aracı alarak lokmacı olunmayacağını bilmeyen bu insanlar sektöre de ciddi zarar vermektedirler. Bizim gibi profesyonel firmalar ise bu tür kişilere karşı kalitesi ve lezzeti ile ön plana çıkmaktadırlar.

İzmir Lokma Organizasyonu Nasıl yapılıyor?

Lokma dağıtımının hem profesyonel firmalar hem de acemiler arasında paylaşılmış olması ne yazık ki çok da iyi sonuçlar vermemektedir. Profesyonel bir İzmir lokma organizasyonu nasıl yapılıyor bizim için önemli olan budur. Bizimle iletişime geçen hayır sahibi ne zaman ve nerde kaç kişilik bir organizasyon istediğini söylüyor. Bizde randevu defterimize bakarak müsait olup olmadığımızı bildirerek anlaşmayı yapıyoruz.

Telefon görüşmemize istinaden belirlenen yer ve zamanda aracımızla hazır bir halde bulunmaktayız. Önceden karıp hazırlamış olduğumuz hamurumuzu kızartıp üzerine şerbet dökerek servise hazır hale getiriyoruz. İsteğiniz üzerine ilahi veya kuran dinletisi eşliğinde lokma dağıtımımızı yapıyoruz. Genelde bizim plastik tabaklarda dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Fakat gerek ev sahibinin gerekse de halkın getirmiş olduğu kaplarla da servis yapmamız mümkün olmaktadır. Kaç kişilik olursa olsun gerek sıradaki insanlar düşünülerek gerekse de hayır sahibinin bilgilendirilmesi açısından son kazanda mutlaka bilgilendirme yapıyoruz.

İzmir Lokma Sadece Tatlı Değildir

Halkımız “her gördüğün her sakallıyı imam sanma” gibi bir deyiş üretmiştir. İstismara vurgu vardır bu deyim de. Tarih boyu oluşan istismara karşı tarih boyu oluşan sezgisel duyarlılık uyarısıdır bu. Her külahlı aşçı, her lokma tatlıcısı İzmir lokma ustası değildir. Lokma ustasının vasıfları vardır. Bu vasıfların en başında, iman, inanç, itikat gelir. Lokma iman, itikat, inanç işi olduğundan, gönül dergahında yer edinebilenler bu işte usta olurlar. Gönlünü işine katanlar bu işin ehli olurlar. Lokmayı sadece tatlıdan ayıran özellik de burada başalar. Çünkü un, tuz, şeker ötesinde bu İzmir lokmaya karışan inançtır, gönüldür, sevgidir, hürmettir, itikattır. İzmir tatlısı bir anlamda dua niyetinde, dilek niyetine, sevgi hürmet niyetine sunulur. İzmir lokmayı yudumlayanlar ise dileklere, duaları ile katılırlar, şükür edene, amin ile ortaklık ederler, umut edenlere dualarını sunarlar. Gönlünde dileği olmayan, ruhunda sevgisi olmayan, umuttan yoksun olan lokmaya hiçbir şey katamaz. İstismarcılık da burada başalar.

Profesyonel İzmir lokma Hizmeti

Yazının da başında belirttiğimiz gibi İzmir lokma bugün devasa bir sektör haline gelmiştir. Bunların içinde işini çok iyi yapan olduğu gibi birçok merdiven altı diye de tabir edilen korsan firmaların varlığı mevcuttur. Bu korsan firmalarla çalışan hayır sahipleri bir daha bunların telefonlarını aramak dahi istememektedirler. Biz amatör bir ruhla profesyonel bir hizmet vermekteyiz. Her zaman için işimizi nasıl daha iyi yapabiliriz diyerek amatör, yaptığımız ve verdiğimiz hizmetin kalitesini her geçen gün arttırarak da ne derece profesyonel olduğumuzu gösteriyoruz.

Profesyonel lokma hizmetinde olması gereken ilk özellik sağlıklı ve temiz bir üretim yapmaktır. Bunun için de ilk olarak kaliteli ve taze ürünler kullanmak bizim işimizdir. Daha sonra da ustalarımızın dikkatli ve özenli işçiliği ile sağlıklı bir üretim ortaya çıkmaktadır. Sadece ustalarımız değil çalışan bütün personelimiz de işin bütün inceliklerine hakim olup sağlıklı ve leziz bir üretimin devamlılığını sağlamaktadırlar. Elbette korsan firmalarda böylesi bir personel varlığına rast gelmeniz çok olası değildir. Bu yüzden dört dörtlük bir hizmet için her zaman için profesyonel firmaları tercih etmelisiniz.

İzmir lokma