İnternetten İzmir lokma tarifine bakıldığında un, yağ, şekerden bahsedilir. Kolay, basit tatlı türü olarak tanımlanır. Kitaplarda da hemen hemen benzeri tanılar ile karşılaşmak mümkündür. Bu tanımlamaya göre herkes  lokma ustası olabilir. Eline kepçeyi alan, biraz tuz,  şeker, un, yağ bulan kendini lokmacı başı ilan edebilir. Başına aşçı başlığı da taktıysa ondan büyük usta olamaz. İşte dikkat edilmesi gereken bu anlayış bu yaklaşımdır. Lokma da şekeri, unu, tuzu karıştırmak başka bir şeydir, işin ehli olmak başka bir şeydir. İşin ehli olmayanlar bu farkı asla anlamak istemezler, bu farkı görmezler, görmek de istemezler. Onlar sadece yurttaştan alacakları 200 TL, 300 TL’nin peşindedirler.
Lokma ehli ustalar bilir ki lokma sadece tatlı değildir. Kasapta kesilen koyun nasıl kurban olma özelliğini taşımıyor, bu niyetle sunulamıyorsa, her lokma da lokma niyetine sunulamaz, hayra vesile olamaz.

İzmir Lokma Sadece Tatlı Değildir

Halkımız “her gördüğün her sakallıyı imam sanma” gibi bir deyiş üretmiştir. İstismara vurgu vardır bu deyim de. Tarih boyu oluşan istismara karşı tarih boyu oluşan sezgisel duyarlılık uyarısıdır bu. Her külahlı aşçı, her lokma tatlıcısı İzmir lokma ustası değildir. Lokma ustasının vasıfları vardır. Bu vasıfların en başında, iman, inanç, itikat gelir. Lokma iman, itikat, inanç işi olduğundan, gönül dergahında yer edinebilenler bu işte usta olurlar. Gönlünü işine katanlar bu işin ehli olurlar. Lokmayı sadece tatlıdan ayıran özellik de burada başalar. Çünkü un, tuz, şeker ötesinde bu İzmir lokmaya karışan inançtır, gönüldür, sevgidir, hürmettir, itikattır. İzmir tatlısı bir anlamda dua niyetinde, dilek niyetine, sevgi hürmet niyetine sunulur. İzmir lokmayı yudumlayanlar ise dileklere, duaları ile katılırlar, şükür edene, amin ile ortaklık ederler, umut edenlere dualarını sunarlar. Gönlünde dileği olmayan, ruhunda sevgisi olmayan, umuttan yoksun olan lokmaya hiçbir şey katamaz. İstismarcılık da burada başalar.

İzmir Lokma Dökümü

Sevincini, umudunu, dileğini, şükrünü, müjdesini, yasını paylaşmak isteyen yurttaş İzmir lokma dökümü yapar. Doğum yapan annedir bazen  lokma dökümü yaptıran, bazen çocuk sahibi olan babadır; erkek evladını askere gönderen de lokma dökümü yaptırır, evladı askerden gelen de, iyi bir okul kazanan ebeveyn de lokma dökümü yaptırır, çocuğunu mürüvvetini gören de, yakını rahmet olan da İzmir lokma sunumu yaptırır, kırkını çıkaran da; düğün dergah kuran da, yeni iş edinen, iş yeri açan da İzmir lokma dökümü yaptırır. İzmir halkı lokmayı tattığında, huşu içinde eder duasını, yassa yası, sevinç ise sevinci, umut ise umudu paylaşır. Bir tür dini ayin yeri olur orası. Gönüller birleşir İzmir lokma da, sevinçler ortaklaşır, dualar bir olur sessiz yakarışlarda…
İzmir lokma sadece tatlı değildir, lokma gönül duası, sevgi, acı, umut paylaşımı, ortak dilek tutumudur.

İzmir lokma