Bazı yiyecekler vardır kısa bir dönem meşhur olup herkes tarafından tüketilmekte fakat bir süre sonra ortalıkta gözükmemektedir. Bazı yiyecekler ise gün geçtikçe önemi artmakta ve gittikçe yaygınlaşmaktadır. İzmir lokma tatlısı da işte böyle bir tatlı olup her geçen gün yaygınlığı artmaktadır. Bunun nedenlerine bakacak olursak lokmanın geçmişten gelen bir etkisinin olduğunu görebiliriz. İnsanların önemli bir paylaşım aracı olarak evlerinde yapıp konu komşuya dağıttığı lokma karşılığında tek bekledikleri bir hayır duası almaktır.
Geçmişte o kadar benimsenmiş ki bu basit yiyecek sultanların sofrasında dahi kendine bir yer bulabilmiştir. Fakat sarayın farklı bir dokunuşu ile küçük top şeklinde saray lokma icat edilmiştir. Günümüzde İzmir saray lokma olarak anılan bu tatlının bir de boyut olarak daha küçük olanı mevcut olup fındık lokma olarak anılmaktadır.

İzmir lokması nasıl bu zamana kadar geldi?

İzmir şehir kültürünün önemli bir simgesi haline gelen İzmir lokma evde hanımların yapıp misafire ikram ettiği bir tatlı olmasından çok, profesyonel firmalar tarafından sokaklarda dağıtılması ile tüketimi görülmektedir. Ana malzemesinde un, maya, su, tuz ve şekerin bir arada kullanıldığı pek çok tatlıya rağmen lokmanın sadece bu malzemelerden oluşması ve genel olarak İzmir halkı tarafından benimsenmesi oldukça dikkat çekicidir.
İzmir genelinde İzmir lokmacı seçenekleri son zamanlarda oldukça artmıştır. Peki, bu firmaların hepsi lezzetli ve sağlığa uygun bir üretim mi yapmaktadır. Elbette her sektörde olduğu gibi burada da düşük vasıflı firmaya denk gelmek olasıdır. Fakat burada unutulmaması gereken bu tür firmaları insan sağlığı üzerinde olumsuz olabilecek bir etkileri söz konusudur.
İzmir lokma firmalarındaki bu farklılığın etkilerini İzmir lokma fiyatı konusunda net bir şekilde görebilmek mümkündür. Kimi firmalar ucuz lokma üretmenin peşinde olup kullandığı malzemeyi hiç önemsememekte kimi firmalar ise daha kaliteli ve yeni bir üretimi nasıl yaparım diye bir arayış içerisine girmektedirler. Kardeş firmamız izmirsaraylokma.org ikinci kısımdaki firmalar içerisinde yer almakta olup başarılarının devamını dileriz.