Lokma tatlısı İzmir ve çevresinde oldukça sevilen ve beğenilen bir tatlıdır. Bunun altında yatan neden ise oldukça basittir. Geçmişten beri süregelen bir dayanışma ve paylaşımın hikayesidir. Basit bir tatlıdan öte zengin ve fakirin buluşma noktasıdır. Bu tatlıyı İzmir’de para ile satın alamazsınız. Bu tatlıyı ancak bir dua karşılığın da elde edebilirsiniz. Her hangi bir nedenden dolayı insanların hayır işlemek için lokma dağıtması sonucunda bu tatlıyı yiyebilirsiniz.

Bu tatlı bu şekilde en çok İzmir ve çevresinde dağıtılmaktadır. Bu yüzden de İzmir lokma tatlısı denmektedir. İzmir halkı doğumdan tutun da ölüme kadar pek çok nedenden dolayı bu tatlıyı halka bedava dağıttırmaktadır. Karşılığında sadece bir dua beklemektedirler. Böylece hem insanlara bir tatlı sunmuş olup hem de bu insanların manevi desteğini kazanmaktadırlar.

İzmir halkının lokmayı bu denli yoğun kullanması sonucunda doğal olarak lokmacı firmalarının sayısında önemli bir artış gözlenmiştir. Bu niceliksel artış beraberinde nitelik sorununu da ortaya çıkarmaktadır. Çünkü bilip bilmeden bu işe giren insan sayısında adeta bir patlama yaşanmaktadır. Lokmacılık hakkında en ufak bir fikri dahi olmayan bu insanların yapacağı işler elbette çok iyi olmayacaktır.

İyi bir lokma üretmek için hem işe olan hakimiyet hem de güzel malzeme kullanmak önemlidir. Güzel malzemeden kastımız da lokmaya uyumlu, doğal yollarla üretilmiş ürünlerdir. Yoksa ambalajın güzelliğinden bahsetmiyoruz. Güzel malzeme ile üretilmiş bir İzmir saray lokma bile insanları memnun etmeye yetecek güzellikte olacaktır.

İşine hakim olmayıp sadece günü kurtarmak derdinde olan firmaların çok fazla bir geleceği yoktur. Bu tür firmalar bunun farkında olup oldukça değişik İzmir lokma fiyatı vererek piyasada kendilerine yer bulmaya çalışmaktadırlar. İnternet sitelerinde başka fiyat verip telefonda başka bir fiyat vererek insanların kafalarını karıştırmaktadırlar. izmirsaraylokma.org firması düzgün çalışma anlayışı ve istikrarlı fiyatı ile göze çarpmaktadır.