Lokma yapımı eskiden evlerin bahçelerinde büyük kazanlar içerisinde pişirilerek etrafa dağıtılan bir yiyecektir. Fakat günümüzde şehirleşmenin ve kentleşmenin getirdikleri ile artık evlerde yapılamaz olmuştur. Bunun sonucu olarak ta insanlar pastacılara ve tatlıcılara lokma dökümü yaptırmaya başlamışlardır. Tatlıcıların ve pastacıların kimisi ise bu işin ustası olup başkaca bir yiyecek yapmaz hale gelmişlerdir. Bunun sonucunda da lokmacılık diye bir meslek ortaya çıkmıştır.

Lokma tatlısı özellikle İzmir ve çevresinde çok fazla yapılıp dağıtılması ile bu şehre özgü bir yiyecek haline gelmiştir. Artık insanlar İzmir lokma tatlısı demeye başlamışlardır. Ülkemizde yüzlerce tatlı çeşidi bulunmasına karşın lokmanın yeri ve önemi oldukça başkadır. Bir kere bu tatlı yemeklerden sonra yenen bir yiyecek değildir. Bu tatlı insanların özel günlerinde başkaları ile duygudaş olmalarını sağlayan önemli bir araçtır.

Böylesi bir aracın baştan savma yapılmayacağı aşikardır. Bu yiyeceği iyi bir İzmir lokmacı ustasının yapması şarttır. İyi bir usta nasıl olmalıdır. Bir kere hangi malzemeyi kullanacağını hangisini kullanmayacağını çok iyi bilmelidir. Önüne gelen her malzeme ile çalışmaması gerekir. Unun kalitelisi yağın uygun olanını ve şekerin de doğal olanını kullanmalıdır.

Kolay Lokma Yapımı ve Fiyatı

Lokma tatlısının fiyatı kullanılan malzemeye göre belirlenmektedir. Kısaca bunu açıklamaya çalışalım. Bir kere kaç kişilik yapılacak ise ona göre un kullanılması gerekmektedir. Yani kaç kilo un ile yapılmaktadır. Bu lokmanın fiyatını belirleyen unsurlardan birisidir. İkinci olarak kullanılan şerbetin niteliğidir. Gerçek şekerden mi yoksa şeker pancarından mı yapılmaktadır. Üçüncü olarak ta kullanılan yağın niteliği ve kalitesidir. Bütün bunların toplamı sonucunda İzmir lokma fiyatı oluşmaktadır.

Lokma yapımında önemli olan hamurun kıvamıdır. Saray lokmada farklı İzmir lokmada farklı bir kıvam kullanılmaktadır. Saray lokmanın dışının çıtır içinin ise yumuşacık olması önemlidir. İzmir lokma ise bazı yerlerde çıtır bazı yerlerde ise dolgun olarak tüketilmektedir. Bu yüzden de her iki hamurun kıvamına çok dikkat etmekte fayda vardır. İşini iyi bilen bir İzmir lokmacı ustası hangi hamuru nasıl yapacağına çok dikkat eder.

lokma nasıl yapılmalı