Lokma

/Lokma
Lokma 2018-11-30T15:23:54+00:00

Ülkemizde gerek evlerde gerekse de işyerlerinde yüzlerce değişik tatlı üretilmekte ve tüketilmektedir. Bunlardan birisi de lokma tatlısıdır. Tarihi çok eskilere dayanan bu tatlının bize Araplardan geçtiği sanılmakta tam kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Osmanlı sarayının da bu tatlıyı beğenip bolca yapması sebebi ile oldukça yaygınlaşmıştır. Un, tuz ve maya karışımından oluşan hamurun genelde Ayçiçek yağında kızartılması ile yapılır. Ve son olarak üzerine şekerli şerbetin dökülmesi ile servis edilen oldukça hafif bir tatlıdır. Yöreye ve yapılan yere göre üzeri değişik süsleme malzemeleri örneğin tarçın, ceviz, Hindistan cevizi, fındık, Antep fıstığı ile süslenmektedir.

Lokma şekil itibarı ile ortası delik simit şeklinde veya küre biçiminde imal edilmektedir. Küre şeklinde olanı ilk defa Osmanlı sarayında yapıldığı için Saray lokması olarak da adlandırılmaktadır. Her iki tatlı çeşidi de ülkemizde oldukça sevilmesine karşın Ege bölgesinde bilhassa İzmir kenti bu tatlılarla anılır olmuş hatta İzmir lokması diyenlere dahi rastlamanız mümkündür. Yaz aylarında İzmir’e gelenlerin mutlaka karşılaştığı olaylardan birisi de sokakta bu tatlının dağıtımına rastlamasıdır.

Lokma ne zaman dağıtılır

Çeşitli sebepler ile ölen birinin kırkında, bir sünnet töreninde, nişan törenlerinde, bir işyeri açılışında halkın hayır dualarını almak için lokma dağıtımı yapılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte son derece modern araçlarda yüksek hijyen standartlarında sokakta lokma dökmek ve dağıtmak oldukça basit bir hal almıştır. İzmir’de eskiden sadece sünnet törenlerinde dağıtılan bu tatlı şimdi yukarıda saydığımız nedenler ışığında pek çok etkinlikte kullanılmaktadır.

Firmamız birinci sınıf un, yağ ve şeker kullanarak hünerli ustalarımızın elinde şekillenen lezzetli  tatlısını istediğiniz yer ve zamanda bütün hijyen kurallarına dikkat ederek dağıtmaktadır. Uygun fiyatı ve muhteşem lezzeti ile hayır işlerinizde başvurulacak birinci tercihiniz lokma tatlısı dağıtmak olmalıdır.

Lokma

WhatsApp chat