lokma

Çok eski zamanlardan günümüze kadar gelen değerlerden birisi de Lokma tatlısıdır. Mayalanmış hamurun kızartılması ve de üzerine şekerli şerbet dökülerek ikram edilen hem basit hem de hafif bir tatlıdır. Eski zamanlarda ya geniş ailelerin ve ya konu komşu hep birlikte hazırlayıp dağıttıkları bir tatlı günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte iki kişinin hazırlayıp sunabildikleri hale gelmiştir. Burada önemli olan ustanın deneyim ve bilgisinin yeterli düzeyde olmasıdır.

Dünyanın çeşitli yerlerinde lokma tatlısına rastlamak mümkündür. Daha doğrusu lokmaya benzer tatlıları bulabilirsiniz. Fakat hiç birisi lokmanın orijinalliğine yaklaşamaz. Son derece basit malzemelerden yapılmış olmasına karşın onun özelliği dağıtım şeklinde yatmaktadır. Hiçbir yerde lokma bedavaya dağıtılmaz. Sadece bizim ülkemizde farklı bir şekilde dağıtılmaktadır. Bizde de en yoğun olarak yapılıp tüketildiği yer İzmir kentidir. Son dönemlerde farklı sunumları da baş gösterse de genellikle sade ve ya tarçınla ikram edilmektedir.

Modern Lokmacılık anlayışı doğrultusunda değişik süslemeleri kullanarak farklı sunumları gerçekleştirmekteyiz. Çikolata ve değişik reçel sunumları oldukça rağbet görmektedir. Farklı fiyatlarla yapılan bu sunumları denemeniz tavsiye ederiz. Klasik lokma dökümünü ise birinci sınıf malzeme ve kalite ile gerçekleştirmekteyiz. Sizde çeşitli hayır işleriniz için lokma döktürmek, insanlarla duygu beraberliği yakalamak isterseniz lokma en iyi çözümdür. Her türlü eğlenceleriniz ve de hayır işlerinizde lokma dağıtmak için yapmanız gereken tek şey bizi aramaktır.

Lokma ne zaman dağıtılır

Ülkemizde gerek evlerde gerekse de işyerlerinde yüzlerce değişik tatlı üretilmekte ve tüketilmektedir. Bunlardan birisi de lokma tatlısıdır. Tarihi çok eskilere dayanan bu tatlının bize Araplardan geçtiği sanılmakta tam kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Osmanlı sarayının da bu tatlıyı beğenip bolca yapması sebebi ile oldukça yaygınlaşmıştır. Un, tuz ve maya karışımından oluşan hamurun genelde Ayçiçek yağında kızartılması ile yapılır. Ve son olarak üzerine şekerli şerbetin dökülmesi ile servis edilen oldukça hafif bir tatlıdır. Yöreye ve yapılan yere göre üzeri değişik süsleme malzemeleri örneğin tarçın, ceviz, Hindistan cevizi, fındık, Antep fıstığı ile süslenmektedir.

Lokma şekil itibarı ile ortası delik simit şeklinde veya küre biçiminde imal edilmektedir. Küre şeklinde olanı ilk defa Osmanlı sarayında yapıldığı için Saray lokması olarak da adlandırılmaktadır. Her iki tatlı çeşidi de ülkemizde oldukça sevilmesine karşın Ege bölgesinde bilhassa İzmir kenti bu tatlılarla anılır olmuş hatta İzmir lokması diyenlere dahi rastlamanız mümkündür. Yaz aylarında İzmir’e gelenlerin mutlaka karşılaştığı olaylardan birisi de sokakta bu tatlının dağıtımına rastlamasıdır.

Çeşitli sebepler ile ölen birinin kırkında, bir sünnet töreninde, nişan törenlerinde, bir işyeri açılışında halkın hayır dualarını almak için lokma dağıtımı yapılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte son derece modern araçlarda yüksek hijyen standartlarında sokakta lokma dökmek ve dağıtmak oldukça basit bir hal almıştır. İzmir’de eskiden sadece sünnet törenlerinde dağıtılan bu tatlı şimdi yukarıda saydığımız nedenler ışığında pek çok etkinlikte kullanılmaktadır.

Firmamız birinci sınıf un, yağ ve şeker kullanarak hünerli ustalarımızın elinde şekillenen lezzetli  tatlısını istediğiniz yer ve zamanda bütün hijyen kurallarına dikkat ederek dağıtmaktadır. Uygun fiyatı ve muhteşem lezzeti ile hayır işlerinizde başvurulacak birinci tercihiniz lokma tatlısı dağıtmak olmalıdır.

Lokma