lokma

Ülkemizde gerek evlerde gerekse de işyerlerinde yüzlerce değişik tatlı üretilmekte ve tüketilmektedir. Bunlardan birisi de lokma tatlısıdır. Tarihi çok eskilere dayanan bu tatlının bize Araplardan geçtiği sanılmakta am kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Osmanlı sarayının da bu tatlıyı beğenip bolca yapması sebebi ile oldukça yaygınlaşmıştır. Un, tuz ve maya karışımından oluşan hamurun genelde Ayçiçek yağında kızartılması ve son olarak üzerine şekerli şerbetin dökülmesi ile servis edilen oldukça hafif bir tatlıdır. Yöreye ve yapılan yere göre üzeri değişik süsleme malzemeleri örneğin tarçın, ceviz, Hindistan cevizi, fındık, antep fıstığı ile süslenmektedir.

Lokma şekil itibarı ile ortası delik simit şeklinde veya küre biçiminde imal edilmektedir. Küre şeklinde olanı ilk defa Osmanlı sarayında yapıldığı için Saray lokması olarak da adlandırılmaktadır. Her iki tatlı çeşidi de ülkemizde oldukça sevilmesine karşın Ege bölgesinde bilhassa İzmir kenti bu tatlılarla anılır olmuş hatta İzmir lokma diyenlere dahi rastlamanız mümkündür. Yaz aylarında İzmir’e gelenlerin mutlaka karşılaştığı olaylardan birisi de sokakta lokma dağıtımının yapılmasıdır.

Lokma Dağıtımı

lokmaÇeşitli sebepler ile ölen birinin kırkında, bir sünnet töreninde, nişan törenlerinde, bir işyeri açılışında halkın hayır dualarını almak için lokma dağıtımı yapılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte son derece modern araçlarda yüksek hijyen standartlarında sokakta lokma dökmek ve dağıtmak oldukça basit bir hal almıştır. İzmir’de eskiden sadece sünnet törenlerinde dağıtılan bu tatlı şimdi yukarıda saydığımız nedenler ışığında pek çok etkinlikte kullanılmaktadır.

Firmamız birinci sınıf un, yağ ve şeker kullanarak hünerli ustalarımızın elinde şekillenen lezzetli lokma tatlısını istediğiniz yer ve zamanda bütün hijyen kurallarına dikkat ederek dağıtmaktadır. Uygun fiyatı ve muhteşem lezzeti ile hayır işlerinizde başvurulacak birinci tercihiniz lokma tatlısı dağıtmak olmalıdır.

Lokmanın Vatanı

lokmaLokmanın vatanı kimisine göre Anadolu, kimisine göre Ortadoğu’dur. Bizce birçok tarihte medeniyete ev sahipliği yapmış Anadolu topraklarının olması kuvvetle muhtemeldir. Fakat nerede çıkmış olursa olsun bu topraklarda benimsenmiş ve bugüne kadar hiç değişmeden gelmiş bir yiyecekten bahsediyoruz.

Lokmanın bugüne kadar hiç değişmeden gelmesinde onun lezzetinin saflığı önemli olduğu kadar, bir kültür olmasının da önemli bir yeri vardır. Bu kültür kısaca dayanışma ve paylaşma kültürüdür. Bu insanların acı ve tatlı günlerinde bir arada olma kültürüdür. Başka hiçbir yerde böylesine bir dayanışma kültürüne rast gelmeniz söz konusu değildir.

Anadolu birçok yemeğin, tatlının ana vatanı sayılır. Burada yapılan bir yiyecek dünyanın çeşitli yerlerine dağılmıştır. Kimisi de sadece buraya özgü kalmıştır. Her ne kadar bazı ülkelerin mutfakları dünya üzerinde nam salmış olsa da bizim ülkemizdeki mutfak kültürünün zenginliği hiçbir zaman tam olarak anlaşılmamıştır.

Lokmanın Altın Çağı

Lokmanın geçmişten beri süregelen öyküsünde önemli olanın onun bir dayanışma ve paylaşım aracı olmasıdır. Birazda bu yüzden bu kadar sevilen bir tatlıdır. İnsanlar bir yakınını kaybettiklerinde, çeşitli dini günlerde, bir mutluluğa erdiklerinde hep bir arada bulunmaktadır. Bu birlikteliklerinde ortamın çimentosu olması için çeşitli yiyeceklerin sunulması da gündeme gelmiştir. İşte lokma böylesi bir günün sonucunda ortaya çıkmıştır.

Lokmanın son zamanlarda ise adeta bir kentin simgesi haline gelmesinde ise teknolojinin payı oldukça büyüktür. Bu kent İzmir, teknoloji ise lokma kazanlarının otomatikleşmesidir. İşte bu gelişmeler lokmanın altın çağını yaşamasına sebep olmuşlardır. Çünkü artık bu tatlının dağıtımına olan ilgi oldukça artmış ve her yerde dağıtımı mümkün olmaktadır.

Teknolojideki yeniliklerin sektöre uyarlanması ile birlikte mobil araçların ortaya çıkması ve bunun sonucunda da dağıtım fiyatlarının daha da aşağılara düşmesi bu yaygınlaşmanın nedenidir. Fiyatlar aşağıya düşünce daha fazla kişi hayır işlemeye başlamış buda daha fazla firmanın sektörde yer almasına neden olmuştur.

Birinci sınıf, geleneksel bir dağıtım istiyorsanız İzmir lokma iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçerek sizde bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Lokma