İzmir lokma tatlısı içinde bulunduğumuz şu günlerde altın çağını yaşamaktadır. Herhalde tarihinde hiçbir dönem bu kadar yoğun ve beğenilerek tüketilmemiştir. Umarız bu böyle artarak devam eder. Sadece İzmir’de değil başta büyük şehirlerimiz olmak üzere ülkenin hemen her yanında üretimi ve dağıtımı gözlenmeye başlanmıştır. İzmir dışındaki yerlerde pastane ve tatlıcılarda sabit bir şekilde olmasına karşın bu tatlının rağbet görmesi bizim için oldukça sevindirici bir durumdur.

Ankara ve İstanbul’da ise İzmir lokmacı diye faaliyete başlayan firmaların olması ise çok yakın zamanda bu şehirlerde de lokmanın yaygınlaşacağının bir işaretidir. İzmir’de olduğu şekilde hayır sahibi bir vatandaş tarafından lokmanın halka ücretsiz sunulması esasına dayanan bu üretim şekli halk arasında da birlik ve beraberlik duygularının pekişmesine yardımcı olmaktadır.

Lokma tatlısı ucuz maliyeti, kolay yapımı, hafif ve lezzetli oluşu sayesinde bu günlere kadar gelmiştir. Ayrıca İzmir’de hemen her köşe başında karşınıza çıkması da onun ayrıca yaygınlaşmasında büyük bir etkendir. Halkın bu tatlı için hiçbir ücret ödemeden tadına bakması ise onu diğer tatlılardan ayıran en önemli özellik olarak göze çarpmaktadır.

İzmir kültürünün önemli bir simgesi olan lokmanın geçmişi çok eskilere dayanmakta olup Osmanlı saray mutfağına kadar uzandığı bilinmektedir. Osmanlı sarayında yapılan lokmanın bu çeşidine halk arasında İzmir saray lokma denmektedir. Gerçek anlamı ile bir lokmada yutulan bu tatlının tadına doyum olmamaktadır.

Lokma ve saray lokma sadece şekilsel bir farklılık gösterse dahi üretim aşamasındaki zorluklardan dolayı farklı İzmir lokma fiyatı belirlenerek satılmaktadır. İzmir dışındaki şehirlerde bir porsiyonu 3-4 tane ile sınırlı olup porsiyon fiyatı iki liradan başlamaktadır. İzmirsaraylokma.org firması başarılı ve lezzetli lokma üretimi ile kendini ispat etmiş bir lokma firması olarak göze çarpmaktadır.